Depresja
Depresja to istotny problem zdrowotny. Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia każdego roku ponad 350 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu depresji, co czyni ją jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Depresja jest również jedną z głównych powodów epidemii samobójstw – co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo.
Czym różni się depresja od zwykłego smutku?
Każdy z nas doświadcza w życiu trudnych sytuacji takich jak: problemy w pracy, problemy zdrowotne, ból, utrata bliskich oraz inne równie traumatyczne doświadczenia. Mogą one powodować smutek, niepokój, lęk, zamartwianie się, bezsenność czy utratę apetytu. Jednak zwykle po kilku dniach nasze samopoczucie ulega poprawie. Pomagają w tym drobne interwencje takie jak: odpoczynek, rozmowa z bliskimi, aktywność fizyczna czy wreszcie próba rozwiązania problemu. Jednak w depresji jest inaczej. Niezależnie od okoliczności utrzymuje się jednostajnie obniżony nastrój, któremu towarzyszą również inne dolegliwości.
Jakie są objawy depresji?
Tak jak wspomniałem, objawem sygnalizującym depresję może być obniżony nastrój utrzymujący się przynajmniej przez 2 tygodnie. Wśród innych częstych objawów należy wymienić:
- utratę zdolności do odczuwania radości,
- poczucie beznadziei,
- uczucie zmęczenia, utraty energii,
- utrata zdolności koncentrowania uwagi na zwykłych codziennych czynnościach takich jak np. czytanie gazety, oglądanie telewizji,
- utrata apetytu, lub przeciwnie – nadmierny apetyt,
- bezsenność lub przeciwnie – nadmierna senność,
- utrata sensu życia, rozmyślanie o śmierci lub nawet o samobójstwie.
Dodam, że nie wszystkie te objawy muszą występować w trakcie jednego epizodu depresji.
Czy depresję można leczyć?
Tak, depresja jest problemem zdrowotnym, który możemy leczyć. Istotnym elementem tego procesu jest, co należy mocno podkreślić – wczesne jej wykrywanie oraz zapobieganie nawrotom.
Obecnie stosujemy trzy podejścia terapeutyczne w leczeniu depresji :
- Po pierwsze: cały szereg działań takich jak pomoc socjalna, wprowadzenie elementów higieny psychicznej (np. dbanie o sen, aktywność społeczną), edukacja, eliminacja czynników środowiskowych sprzyjających rozwojowi depresji.
- Po drugie: pomoc psychologiczna i psychoterapia.
- Po trzecie: leki psychiatryczne i inne metody biologiczne.
W większości przypadków stosujemy równocześnie trzy powyższe metody. O sposobie leczenia powinien decydować specjalista. Pragnę dodać, że zdecydowana większość osób z depresją doświadcza uwolnienia od objawów po zastosowanym leczeniu.
Kiedy i gdzie szukać pomocy?
Jeżeli my sami lub ktoś w naszym otoczeniu odczuwa uporczywe przygnębienie, wskazany jest kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym lub psychologiem, a w miarę możliwości z lekarzem specjalistą psychiatrii . Jeżeli my sami lub ktoś w naszym otoczeniu doświadcza przykrych myśli np. o zranieniu siebie lub samobójstwie, wskazane jest niezwłoczne poszukanie pomocy również w ramach pomocy doraźnej np. telefon 112.
Radosław Lepka
Lek. med. specjalista psychiatra
Centrum Opieki Zdrowotnej SANITATIS
Oborniki Wlkp.
Polecane posty
Depresja
Depresja to istotny problem zdrowotny. Według Międzynarodowej Organizacji...
Warunki dobrego rozwoju we wczesnym dzieciństwie
Wczesne dzieciństwo jest okresem dynamicznych przemian zarówno w kontekście...
Wpływ urządzeń wysokiej technologii na rozwój mózgu dziecka
Obecnie, pomimo coraz lepszych warunków życia, dzieci mają coraz trudniejsze...
Objawy zespołu Aspergera u dzieci. Poznaj 5 najczęstszych oznak zaburzenia ze spektrum autyzmu
Zrozumienie zespołu Aspergera, specyficznego zaburzenia ze spektrum autyzmu,...