Psychiatra
W przypadku pojawiających się problemów ze zdrowiem psychicznym, próby samodzielnego radzenia sobie z nimi często nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Psychiatrzy w Poznaniu podczas wizyty wykazują się empatią i indywidualnym podejściem do pacjenta, nie oceniają. Specjalista z zakresu psychiatrii radzi sobie nie tylko z objawami, ale dociera do przyczyn. Tylko w ten sposób można znaleźć źródło problemu i trwale je wyeliminować. Dowiedz się, dlaczego wizyta u psychiatry nie powinna budzić obaw oraz dlaczego nie warto odkładać jej na później.
Psychiatra – kim jest?
Psychiatra to lekarz specjalista, zajmujący się diagnozowaniem, analizą i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Dobry psychiatra uwzględnia zarówno czynniki biologiczne, jak i posiadające naturę psychologiczną. Lekarz psychiatra powinien więc posiadać również wiedzę z zakresu nauk biologicznych (np. neurologia) i nauk społecznych (psychologia). Diagnozując konkretny przypadek, psychiatra posiłkuje się informacjami pozyskanymi z subiektywnych doświadczeń i stanów psychicznych pacjenta oraz obiektywną analizą wiedzy z dziedziny ludzkiej fizjologii.
Niepokojące objawy – kiedy należy zgłosić się do psychiatry?
O konieczności wykonania konsultacji psychiatrycznej świadczy pojawienie się kilku istotnych objawów. Należy przy tym pamiętać, że pojedyncze, sporadycznie pojawiające się sygnały wcale nie muszą być dowodem na istnienie zaburzeń psychicznych. Jeśli jednak kilka czynników nakłada się na siebie, warto odwiedzić specjalistę. Na wizytę do psychiatry należy wybrać się również w przypadku skierowania na konsultację wystawionego przez psychologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Objawy wymagające konsultacji z psychiatrą to:
- – gwałtowne zmiany w życiu, z którymi ciężko poradzić sobie samemu (utrata pracy, poważne zachorowanie, śmierć bliskiej osoby);
- – wycofanie z relacji społecznych (praca, rodzina, życie towarzyskie);
- – problemy ze snem (niezadowalająca jakość snu, bezsenność);
- – problemy z koncentracją;
- – nadmierna agresja, złość;
- – uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu, zakupów itp.;
- – nadmierna lub dużo niższa niż zwykle aktywność;
- – ciągle towarzyszące uczucie strachu, niepokoju;
- – poważne zmiany nawyków żywieniowych;
- – spadek popędu seksualnego;
- – uczucie smutku, bezradności (trwające co najmniej kilka dni, tygodni);
- – niezdolność do radzenia sobie z problemami dnia codziennego;
- – apatia;
- – długotrwałe uczucie samotności;
- – silne wahania nastroju;
- – halucynacje, urojenia (oderwanie się od rzeczywistości);
- – obwinianie się o wszystko;
- – fakt słyszenia lub zauważania głosów/rzeczy, których inni nie rejestrują;
- – bóle głowy, nadmierna potliwość, drżenie rąk, kołatanie serca (jeśli objawy te nie są skutkiem choroby somatycznej);
- – myśli samobójcze.
W przypadku wystąpienia myśli samobójczych należy bezwzględnie i bez zwłoki zadzwonić po pomoc.
Lekarz psychiatra Poznań – jakie zaburzenia leczy?
W obszarze zainteresowania lekarza psychiatry znajduje się wiele dolegliwości. Poniżej prezentujemy główne schorzenia o podłożu psychicznym.
Zaburzenia nastroju
Najczęściej występujące choroby związane ze stanem psychicznym. Mowa tu głównie o depresji i chorobie afektywnej dwubiegunowej. Są to bardzo poważne schorzenia, które nieleczone mogą być powodem podejmowania przez pacjenta prób samobójczych, niestety, często udanych.
Zaburzenia lękowe (nerwice)
Ta kategoria zaburzeń obejmuje: zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia lękowe z napadami paniki, zaburzenia depresyjno-lękowe, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw). W przypadku wystąpienia tych ostatnich pacjentowi wydaje się, że nie wykonanie danej (dla zdrowego człowieka nieistotnej) czynności sprawi, że świat legnie w gruzach. Objawy to np. poprawianie, domykanie, sprawdzanie.
Zaburzenia związane z narażeniem na sytuacje stresowe
Mogą to być m.in. zaburzenia adaptacyjne, ostre reakcje na stres, zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD). Charakteryzują je np. powracające uporczywe myśli dotyczące traumatycznego zdarzenia z życia pacjenta; silny psychologiczny niepokój w sytuacji narażenia na sygnały, które przypominają o stresującym przeżyciu, które syndrom wywołało.
Zaburzenia psychotyczne
Choroby urojeniowe, zaburzenia schizo-afektywne oraz schizofrenia. Ta ostatnia choroba objawia się nieadekwatnym postrzeganiem i odbiorem, a także oceną rzeczywistości. Osoby cierpiące na schizofrenię mogą nie być zdolne do dokonania rzetelnej, krytycznej oceny swojej osoby i otoczenia. Nie potrafią też właściwie określić relacji zachodzącej pomiędzy nimi a innymi ludźmi oraz otaczającym ich światem.
Zaburzenia snu
Mogą być spowodowane: niewłaściwą higieną snu, problemami natury somatycznej lub zaburzeniami o podłożu psychicznym. Objawami są zazwyczaj zła jakość snu lub bezsenność. Rzadziej jest to nadmierna senność, w której pomimo wielu godzin spędzonych w łóżku, pacjentowi stale towarzyszy uczucie zmęczenia.
Zaburzenia osobowości
Osoby dotknięte tą przypadłością mogą być nadmiernie podejrzliwe, towarzyszy im przekonanie, że ktoś próbuje wyrządzić im krzywdę. Są skryte, zdarza się, że zauważają zniewagę w zachowaniach, które nie zawierały takiego przekazu. Pacjent z paranoją nie są skłonni do wybaczania, często swoje patologiczne podejrzenia kierują w stronę partnera.
Dolegliwości somatyczne występujące na podłożu zaburzeń psychicznych
Ich cechą są powtarzające się skargi na objawy somatyczne. Pacjent bardzo mocno koncentruje się na tych objawach i stale domaga się przeprowadzania kolejnych badań, potwierdzających ich istnienie. W rzeczywistości nie występuje jednak żadna fizyczna choroba powodująca te dolegliwości.
Zaburzenia zachowania i emocji w przebiegu uzależnień
Obejmują skutki nadużywania używek jak: alkohol, środki uspokajające i nasenne, środki psychoaktywne, a także psychiczne następstwa uzależnień behawioralnych (dotyczących konkretnych zachowań), takich jak np. seks, hazard, zakupy, zachowania ryzykowne.
Zaburzenia odżywiania
To zaburzenia łaknienia na podłożu psychicznym. Jednostki chorobowe dzieli się tu na dwie zasadnicze kategorie.
- – zaburzenia specyficzne, które obejmują m.in. anoreksję i bulimię,
- – zaburzenia niespecyficzne, do których należą: jedzenie kompulsywne, napady objadania się, zespół nocnego jedzenia, zespół przeżuwania.
Zaburzenia dysocjacyjne
Inaczej nazywa się je konwersyjnymi. Zaburzenia te charakteryzują się całkowitą lub częściową utratą przez pacjenta poczucia własnej tożsamości, bezpośrednimi wrażeniami, kontrolą ruchów poszczególnych części ciała. Występuje również zaburzenie integracji między wspomnieniami, może pojawić się dezintegracja uczuć.
Psychiatra w Poznaniu – jak wygląda wizyta?
Pierwsza wizyta zwykle budzi niepokój. Stres wywoływany jest przez strach przed ewentualnym stygmatyzowaniem społecznym, czy też napiętnowaniem związanym z wizytą u psychiatry. To błędne przekonanie zamyka niektórym pacjentom drogę to efektywnego leczenia i podwyższenia jakości swojego życia.
W rzeczywistości konsultacja psychiatryczna niewiele różni się od wizyty u lekarzy innych specjalizacji.
Psychiatra, w spokojnej przyjaznej atmosferze przeprowadzi rozmowę, w której czasie poruszy kwestie dotyczące:
- przyczyn wizyty,
- stanu zdrowia,
- dostępnych metod leczenia,
- ewentualnej dalszej diagnostyki.
Lekarz będzie chciał zdobyć jak najwięcej informacji jak np.:
- – styl życia,
- – jakość snu,
- – forma fizyczna,
- – apetyt,
- – relacje z rodzicami w dzieciństwie,
- – przebieg edukacji,
- – życie uczuciowe,
- – problemy psychiczne,
- – występowanie zaburzeń w rodzinie.
Na pierwszą wizytę do psychiatry należy zabrać:
- – wcześniejszą dokumentację medyczną dokumentującą problemy natury psychicznej (jeśli dotyczy),
- – listę wszystkich aktualnie zażywanych leków (również psychiatrycznych).
Pacjent może w każdej chwili podzielić się z lekarzem swoimi wątpliwościami. Właściwie jest to nawet wskazane, aktywny udział pacjenta w spotkaniu znacznie ułatwia lekarzowi postawienie trafnej diagnozy. Nikt jednak nie będzie wywierał presji. O sprawach szczególnie trudnych lub bardzo osobistych pacjenci często mówią, dopiero gdy są na to gotowi.
Po zebraniu materiału diagnostycznego w postaci wywiadu, lekarz psychiatra może zlecić wykonanie dodatkowych testów psychologicznych, badań laboratoryjnych lub zakomunikować konieczność konsultacji u innego specjalisty (np. neurologa).
Leczenie psychiatryczne – metody stosowane przez psychiatrę
W zależności od rodzaju schorzenia, stopnia nasilenia objawów oraz preferencji samego pacjenta leczenie zaburzeń psychicznych przybiera różne formy.
Farmakoterapia
Podejmując leczenie farmakologiczne, lekarz psychiatra zobligowany jest do poinformowania pacjenta o wpływie danych preparatów na organizm oraz udzielenia informacji co do dawkowania leków. Pacjent zaś powinien regularnie odbywać wizyty kontrolne, które pozwolą lekarzowi ocenić działanie wcześniej przepisanych leków. W czasie takich wizyt omawiane są też na bieżąco sprawy z życia pacjenta oraz ich wpływ na jego stan psychiczny. Dobry psychiatra na stale monitoruje postępy i gdy zachodzi taka konieczność, modyfikuje dawki leków, bądź całkowicie zmienia preparaty na inne.
Farmakoterapia to długotrwały proces (trwa od kilku miesięcy do kilku lat), po którego zakończeniu zazwyczaj kontynuuje się wizyty kontrolne.
Terapia łączona (kombinacja leczenia farmakologicznego i psychoterapii)
W większości przypadków odnosi najlepsze rezultaty. Co więcej, by jeszcze bardziej podnieść skuteczność leczenia, należy doprowadzić do wprowadzenia zmian w życiu pacjenta. Mogą one dotyczyć np. zwiększenia aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych, zadbania o lepszą jakość snu.
W pewnych sytuacjach lekarz psychiatra zdecyduje o konieczności podjęcia hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Ma to miejsce wówczas, gdy pacjent stanowi realne zagrożenie dla samego siebie lub otoczenia.
Psychiatra prywatnie Poznań – gdzie umówić się na wizytę?
Obszar naszego działania pozwala nam dotrzeć do wielu pacjentów i udzielić im niezbędnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.
- 🚗 Oborniki Wielkopolskie
- 🚗 Przeźmierowo
- 🚗 Nowy Tomyśl
- 🚗 Rokietnica
- 🚗 Poznań – wszystkie dzielnice, między innymi:
- 🚗 Jeżyce
- 🚗 Chartowo
- 🚗 Junikowo
- 🚗 Górczyn
- 🚗 Piątkowo
- 🚗 Rataje
- 🚗 Wilda
- 🚗 Ogrody
Psychiatra prywatnie – Przeźmierowo
Pacjenci mogą znaleźć nas w Centrum Opieki Zdrowotnej w Przeźmierowie.
Psychiatra prywatnie – Oborniki Wlkp.
Posiadamy placówkę w Obornikach Wielkopolskich. Nasze Centrum to przestronne, schludne i nowoczesne przestrzenie, dzięki którym terapia będzie przebiegała bez zakłóceń.
Prywatny psychiatra – Poznań
Swoim zasięgiem obejmujemy Poznań z jego wszystkimi dzielnicami. Są to m.in. Jeżyce, Chartowo, Junikowo, Górczyn, Piątkowo, Rataje, Wilda, Ogrody.
Psychiatra Poznań – ile kosztuje?
Ceny konsultacji uzależnione są od przedziału wiekowego pacjenta. Obecnie koszt wizyty to:
- – Psychiatra dziecięcy – 300 zł,
- – Psychiatra dla dorosłych – 330 zł.
Dobry psychiatra – Wielkopolska, Poznań, okolice – nasz zespół specjalistów
- Dr Anna Jasińska – Mikołajczyk – Lek. med. specjalista psychiatrii
Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych, współpracuje z zespołem psychologów i psychoterapeutów oraz lekarzy innych specjalizacji ( np. endokrynologii, neurologii).
- Dr n. med. Krzysztof Rzepski – Lek. med. specjalista psychiatrii
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zajmuje się diagnostyką i terapią szerokiej gamy zaburzeń psychicznych u dorosłych (psychozy, nerwice, zaburzenia afektywne, otępienia, uzależnienia).
- Dr Rafał Adamski – Lek. med. specjalista psychiatrii
Absolwent wydziału lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy (UMK Toruń). Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in . w Szpitalu Psychiatrycznym w Gnieźnie i Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.