Neurolog dziecięcy
Neurolog dziecięcy to specjalista zajmujący się nieprawidłowościami rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego dzieci i młodzieży. W Sanitatis oferujemy kompleksową opiekę neurologa współpracującego ze specjalistami wielu innych dziedzin, aby zapewnić dziecku leczenie na najwyższym poziomie. Dowiedz się, kim jest i czym zajmuje się neurolog dziecięcy i jakie leczy choroby. Sprawdź symptomy, które powinny Cię zaalarmować i zachęcić do wizyty u lekarza specjalisty. Dowiedz się też, jak się do takiej konsultacji przygotować.
Kto to jest neurolog dziecięcy?
Neurolog dziecięcy to specjalista medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób neurologicznych dzieci i młodzieży. Jest to rozległa dziedzina obejmująca zarówno choroby wyłącznie układu nerwowego, jak i szereg innych zaburzeń, wymagających holistycznego spojrzenia na małego pacjenta.
Co leczy neurolog dziecięcy? Przykłady schorzeń
Neurolog dziecięcy dokonuje między innymi oceny neurologicznej rozwoju dzieci. Wczesna i właściwa diagnoza problemu stwarza szanse prawidłowego rozwoju dziecka.
Wśród schorzeń diagnozowanych w ramach pomocy ambulatoryjnej i szpitalnej należy wymienić:
- wady układu nerwowego
- padaczka oraz zaburzenia napadowe niepadaczkowe
- mózgowe porażenie dziecięce
- zaburzenia neurometaboliczne
- migreny i bóle głowy
- choroby nerwowo-mięśniowe np. dystrofie mięśniowe, miopatie, miastenia
- bóle i urazy kręgosłupa
- choroby nowotworowe układu nerwowego,
- choroby obwodowego układu nerwowego,
- choroby demielinizacyjne ośrodkowego układu nerwowego,
- zaburzenia pozapiramidowe i zaburzenia czynności ruchowych,
- trudności szkoleń, triki, zespół Tourette’a, ADHD, upośledzenie umysłowe,
- choroby zapalne układu nerwowego, takie jak borelioza, neuroinfekcje.
Dlaczego tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie neurologiczne?
Układ nerwowy człowieka jest dość plastyczny. Właściwość ta zwłaszcza w okresie dzieciństwa pozwala na wyćwiczenie niektórych jego funkcji i zrekompensowanie ubytków i wad. Im szybciej rozpocznie się leczenie dziecka, tym większą sprawność będzie ono w stanie uzyskać. Czas jest czynnikiem niezwykle istotnym, gdyż należy dążyć do tego, by wraz ze zbliżaniem się do początku dorosłości dzieci były w stanie osiągnąć jak najlepszy poziom zdrowia układu nerwowego.
Neurolog dla dzieci Poznań – wizyta profilaktyczna
Nawet bez wystąpienia wyraźnych objawów, istnieje szereg sytuacji, w których zalecana jest wizyta z dzieckiem u neurologa. Przebieg ciąży, porodu i pierwszych tygodni życia dziecka mogą dostarczyć powodów do odbycia wizyty profilaktycznej. Czasem wręcz zaleca się wizytę u neurologa z dzieckiem, które jeszcze rozwija się w łonie matki. Konsultacje neurologiczne zalecane są między innymi w przypadku wystąpienia:
- ciąży mnogiej,
- ciąży zagrożonej,
- przebycia przez matkę w ciąży infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
- ciąży zakończonej cesarskim cięciem,
- powikłań w trakcie lub po porodzie,
- przedwczesnego porodu i zbyt niskiej masy urodzeniowej,
- podejrzenia nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego w okresie rozwoju płodowego.
Kiedy należy iść z dzieckiem do neurologa dziecięcego? Wybrane objawy neurologiczne
Często pierwszymi osobami, które dostrzegają subtelne nieprawidłowości w funkcjonowaniu dziecka są rodzice lub lekarz pediatra. W kwestii zdrowia dziecka nie należy lekceważyć ani własnej intuicji, ani sugestii lekarza, aby wybrać się z dzieckiem do neurologa. Nietypowe zachowania, pozycje lub odruchy, a także brak oczekiwanej reakcji na bodźce mogą stanowić pierwsze objawy schorzeń układu nerwowego. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem neurologiem, jeśli zauważasz, że Twoje dziecko:
- częściej niż wynikałoby to z chęci zabawy porusza się w sposób nietypowy, na przykład stale chodzi na palcach, nie raczkuje, porusza się niemal wyłącznie na pośladkach lub kicając, chodząc utrzymuje asymetryczną postawę ciała, ma problemy z utrzymaniem równowagi;
- utrzymuje sztywność karku,
- wykazuje nadmierne lub zbyt słabe napięcia mięśni, nie ma siły w mięśniach,
- będąc w pozycji leżącej często wygina się w łuk,
- wykazuje nadmierną lub niedostateczną senność lub płaczliwość,
- nie szuka, nie utrzymuje lub unika kontaktu wzrokowego,
- nie zwraca uwagi na otoczenie, ludzi, zabawki,
- nie odwraca głowy i nie zwraca się w kierunku źródła bodźca dźwięku,
- jego zachowanie nasuwa podejrzenia, że nie odczuwa zapachów, smaków,
- pojawiają się zaburzenia słuchu lub wzroku,
- wykazuje częsty odruch zaciskania piąstki i chowania kciuka,
- doświadcza napadów drgawek lub drżenia ciała,
- słabo reaguje na bodźce będące źródłem bólu, zimna, gorąca,
- ma problemy z utrzymywaniem stolca lub moczu,
- często przechodzi kolki lub wymiotuje,
- doznało urazu głowy, po którym w jakimkolwiek aspekcie zmieniło się jego zachowanie,
- wykazuje słabe postępy językowe lub ich brak (na przykład nie gaworzy, w późniejszym wieku ma ograniczony względem rówieśników zasób słów),
- skarży się na częste bóle lub zawroty głowy,
- zdarzają mu się omdlenia lub utrata świadomości,
- trudno mu się skoncentrować i uczyć,
- ma wyraźne problemy z pamięcią,
- wydaje się odbiegać od rówieśników pod względem globalnego rozwoju,
- wydaje się drażliwe, nadwrażliwe na bodźce, agresywne lub impulsywne,
- wykazuje tiki.
Pamiętaj, że pojedyncze wystąpienie nawet kilku z wyżej wymienionych zachowań nie stanowi powodu do zmartwień. Na wizytę z neurologiem należy umówić się, jeśli zauważasz regularność, stałość lub zwiększoną częstotliwość któregoś z nich.
Jakie badania przeprowadza neurolog dziecięcy?
Neurolog dziecięcy dokonuje diagnozy na podstawie zarówno prostych badań wstępnych, jak i z zastosowaniem zaawansowanej aparatury. Podczas pierwszej konsultacji lekarz zbada między innymi odruchy bezwarunkowe dziecka oraz podstawowe funkcje jego układu nerwowego. Może wówczas poprosić starsze dziecko, aby:
- dotknęło palcem dłoni czubka własnego nosa,
- wykonywało naprzemienne ruchy rękoma,
- zaprezentowało swój chód,
- stanęło na palcach stóp.
W badaniu niektórych odruchów lekarz może zastosować młotek neurologiczny, którego uderzenie jest odczuwalne, ale nie bolesne.
Lekarz może też sprawdzać reakcje dziecka na bodźce bólowe lub na określone pozycje lub nagłe ruchy. Wszelkie te czynności są konieczne dla zdiagnozowania stanu zdrowia dziecka i nie są dla niego groźne.
Oprócz prostych badań, które lekarz wykonuje w swoim gabinecie, neurolog może skierować dziecko na bardziej zaawansowane badania. Są one większości bezbolesne, a część z nich może być wykonywana podczas snu dziecka. Do zaawansowanych badań neurologicznych należą między innymi:
- rezonans magnetyczny (RM, MRI),
- tomografia komputerowa (TK, CT),
- elektroencefalografia (EEG),
- elektroneurografia (ENG),
- elektromiografia (EMG),
- angiografia,
- badania laboratoryjne,
- roentgen czaszki i kręgosłupa,
- badanie dna oka,
- spektroskopia,
- biopsja, iniekcja, punkcja.
Neurolog dziecięcy – cennik
Neurolog dziecięcy – 400 zł
Neurolog dziecięcy Oborniki Wlkp. – kompleksowa opieka nad zdrowym i harmonijnym rozwojem dziecka
W leczeniu schorzeń układu nerwowego neurolog dziecięcy współpracuje z całym zespołem specjalistów innych dziedzin nauki. Często konsultuje stan pacjentów z lekarzami innych specjalności. Natura schorzenia może wymagać współpracy neurologa z pediatrą, gastroenterologiem, neurochirurgiem, onkologiem, laryngologiem, rehabilitantem czy psychiatrą dzieci i młodzieży. Ponadto współpracuje również z psychologiem, psychoterapeutą, logopedą lub innymi specjalistami spoza dziedziny medycyny. Tak kompleksowe, holistyczne podejście zapewnia najwyższy poziom dążenia do zdrowego rozwoju dziecka.
Neurolog dziecięcy – o czym warto pamiętać przed wizytą?
Zanim udasz się z dzieckiem na konsultację do lekarza neurologa, warto odpowiednio się do niej przygotować. W tym celu zalecamy wykonanie następujących czynności:
- przygotuj się do wywiadu – sporządź listę leków przyjmowanych przez dziecko i przebytych przez nie chorób, zastanów się, jakie są jego ulubione lub niepokojące rodzaje aktywności, przygotuj się do opisania jego diety, wypisz wszystkie objawy w kolejności, w jakieś się u dziecka pojawiły i określeniem częstotliwości ich występowania;
- przygotuj niezbędne dokumenty – dzienniczek objawów, kartę przebiegu ciąży, wyniki dotychczas wykonanych badań, opinii psychologów, i tak dalej;
- zrób wywiad w rodzinie – zbierz informacje na temat ewentualnych schorzeń i dolegliwości neurologicznych, które wystąpiły w rodzinie Twojej lub drugiego rodzica dziecka.
Neurolog dziecięcy Oborniki Wlkp. – ile kosztuje wizyta w naszym gabinecie?
Wizyta u lekarza neurologa dziecięcego w naszym gabinecie kosztuje 300 złotych. Prosimy o zapoznanie się z naszym cennikiem badań i, w razie konieczności odwołania umówionej wizyty, powiadomienie nas o tym telefonicznie.
Twój neurolog dziecięcy Oborniki Wlkp. – wybierz najbardziej kompleksową opiekę medyczną dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka
Zapewnij swojemu dziecku najlepszą opiekę neurologiczną i zwiększ jego szanse na zdrowy rozwój. Zgłoś się na wizytę do neurologa dziecięcego w Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis w Obornikach Wielkopolskich. Zadzwoń lub napisz do nas i skieruj rozwój Twojego dziecko na właściwy tor jak najwcześniej.