Artykuły

Anoreksja - inaczej jadłowstręt psychiczny, staje się jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji nastolatek oraz młodych kobiet (zdarzają się również zachorowania u płci męskiej, na co należy być szczególnie wyczulonym). Choroba długo pozostaje niezauważona przez otoczenie, nawet najbliższą rodzinę, co dodatkowo utrudnia proces leczenia, gdyż pacjent trafia pod opiekę psychologa najczęściej w zaawansowanym i już mocno obciążającym organizm stanie psychofizycznym. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Obecnie, pomimo coraz lepszych warunków życia, dzieci mają coraz trudniejsze warunki do rozwoju, także językowego. Ograniczenia w rozwoju językowym wpływają na wszystkie aspekty funkcjonowania człowieka. Jak powiedział żyjący na przełomie XIX i XX wieku austriacki filozof Ludwig Wittgenstein,  „Granice mojego języka są granicami mojego świata”.

Wczesne dzieciństwo jest okresem dynamicznych przemian zarówno w kontekście rozwoju fizycznego, poznawczego czy emocjonalnego.

Często słyszy się określenia wartościujące uczucia: dobre/złe, pozytywne/negatywne. Ale czy jest to słuszny podział? Czy w ogóle można powiedzieć, że emocje są złe?

Każda z nich o czymś nas informuje, a więc pomaga nam rozeznać się we własnej sytuacji, czy jest dla nas komfortowa, czy też nie; czy czujemy się bezpiecznie; czy nasze potrzeby są zaspokojone.

Centrum Opieki Zdrowotnej SANITATIS

ul. Piłsudskiego 64
64-600 Oborniki Wlkp.
602-626-000
poradnia@sanitatis.com.pl