Alzheimer

Choroba Alzheimera – najczęściej diagnozowana wśród chorób neurozwyrodnieniowych  - to problem dotykający każdego z nas niezależnie od wieku, statusu społecznego i wykształcenia.

Walka o stworzenie skutecznej terapii farmakologicznej, która efektywnie zatrzymałaby czy nawet wyleczyła skutki otępień jest wciąż niesatysfakcjonująca. Aktualnie jedynym potwierdzonym czynnikiem wystąpienia choroby Alzheimera jest wiek człowieka, a biorąc pod uwagę stale wzrastająca długość życia - widać wzrostową tendencję zachorowań. Na podstawie przeprowadzonych statystyk epidemiologicznych uznaje się, że co 7 sekund na świecie stawiana jest diagnoza choroby Alzheimera. Aktualnie choruje 4,6 miliona osób - prognozuje się podwojenie tej liczby do roku 2030.  W świetle tych danych można uznać problematykę chorób otępiennych za swoisty problem społeczny.

Warto zaakcentować, że choroba otępienna nie dotyczy samego chorego, ale również systemu rodzinnego wokół niego. Często konieczne staje się całkowite przeformułowanie dotychczasowego życia - a to stanowi kolejne źródło obciążeń dla rodzin osób chorych. Można uznać metaforycznie, że choruje cały system. Wiąże się to z cała gamą mechanizmów psychologicznych. 

Z jednej strony mamy zatem chorego, którym w perspektywie epidemiologicznej może być każdy z nas - potencjalnie zdrowych osób i w tym kontekście można rozwinąć cała szeroką kwestię profilaktyki.

Z drugiej strony mamy system rodzinny, który stoi w obliczu zasadniczych zmian swojego dotychczasowego  funkcjonowania. Jak się opiekować chorym? Co z pracą zawodową? Czy dom opieki to dobre rozwiązanie? Te i wiele innych pytań stają się codziennością dla rodzin. Bywa również, że sytuacja konieczności zorganizowania 24 h opieki uruchamia kaskadę konfliktów w rodzinne, bo przecież w oczywisty sposób nie każdy w danym momencie jest do tego przygotowany.

Perspektywa - ja jako osoba potencjalnie chora – wydaje się nam odległa, jednak każdy z nas ma świadomość licznych zaniedbań względem własnego zdrowia psychofizycznego. Warto się temu obszarowi przyjrzeć i zmiany wprowadzać tu i teraz. Nie bez znaczenia jest zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, i intelektualna. Uznaje się, że otwartość na nowości jest obiecującą perspektywą w kontekście profilaktyki w chorobie Alzheimera. 

Jednocześnie, gdy zauważamy niepokojące u siebie objawy pod postacią zapominania bieżących informacji, trudności z płynnością wypowiedzi, niemożności skoncentrowania się na aktualnie wykonywanych czynnościach - warto sprawdzić czy to tylko tempo życia, przemęczenie czy może już coś więcej. Warto wówczas skorzystać z organizowanych badań profilaktycznych pamięci, skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi podstawową diagnostykę, a w razie konieczności przekaże do specjalisty - neurologa lub psychiatry, którzy leczą osoby z zespołami otępiennymi.

Z perspektywy rodziny podstawowym rozwiązaniem powinna być współpraca pomiędzy jak największą ilością członków rodziny, by nie obciążać pielęgnacją jednej osoby. Na tym polu wsparcia można poszukiwać np. w stowarzyszeniach Alzheimerowskich, które służą informacją, wsparciem, pomocą prawną, niejednokrotnie pomocą fizjoterapeutów czy psychologów.

 

Mgr Lucyna Baszkiewicz

specjalista psychologii klinicznej 

neuropsycholog

Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis w Obornikach

 

Warto zajrzeć

Polecamy nasze artykuły traktujące o problemach, zdrowiu oraz komforcie psychicznym. Poza tym, warto zwrócić uwagę na dział aktualności - zawiera on wpisy oraz ogłoszenia dotyczące działań Sanitatis, m.in. darmowych badań.

Lista artykułówAktualności

Centrum Opieki Zdrowotnej SANITATIS

ul. Piłsudskiego 64
64-600 Oborniki Wlkp.
602-626-000
poradnia@sanitatis.com.pl