Dziecko w sytuacji rozwodu rodziców
Rozwód rodziców jest zazwyczaj ogromną zmianą w życiu dziecka. Jeden z nich wyprowadza się z domu, dziecko często przestaje widywać któregoś z rodziców codziennie, czasami jedynie weekendami. Rodzice przeważnie zawiązują nowe związki. Dziecko stoi przed pytaniem, co powiedzą koleżanki i koledzy, jak się dowiedzą, że rodzice się rozwiedli – to jednak jeden z najmniej bolesnych problemów dziecka w takiej sytuacji.
Proces rozwodowy wiąże z wieloma nieprzyjemnymi emocjami u rodziców. Podział majątku, opieka nad dzieckiem, orzeczenie o winie – wszystkie te kwestie mogą wywołać silne napięcie między rozstającymi się rodzicami dziecka, które to obserwuje i współodczuwa.
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że dzieci są zbyt małe by informować je o swoim rozwodzie. Niemowlęta wprawdzie świadomie nie zauważą faktu rozwodu, jednak wiadomo, że czują zapach, rozpoznają głos, specyficzny dotyk każdego rodzica – dla nich również rozwód coś zmieni. Dwu- i trzylatki rozumieją, że jeden z rodziców przestał mieszkać w domu, zauważą to. Dzieci przedszkolne świetnie zauważają emocje rodziców i to, że rodzice nie mieszkają ze sobą – choć nie rozumieją tej sytuacji. W wieku szkoły podstawowej dzieci czytają proste przyczyny rozwodu np. rodzice przestali się kochać, zdecydowanie również zauważą nieobecność jednego z nich. Starsze dzieci już doskonale rozumieją, czym jest rozwód i mogą okazywać swój brak akceptacji dla tej sytuacji.
Bardzo ważną kwestią, wręcz decydującą, jest miejsce, sposób i treść zakomunikowania dziecku o rozwodzie. To ten moment dziecko będzie pamiętało do końca życia. Rodzice powinni się do niego przygotować i mimo dzielących ich różnic, warto, aby byli podczas tej rozmowy obecni oboje i zadbali o dziecko, przyjęli wszystkie jego uczucia.
Rozstanie rodziców na każdym etapie rozwoju dziecka może powodować różne konsekwencje. Mogą one przejawiać się na poziomie zachowania, a także emocji. Nie należy ignorować różnych sygnałów, jakimi dziecko komunikuje swój ból. Warto sobie uświadomić, że głównym uczuciem towarzyszącym dzieciom w sytuacji rozwodu rodziców jest poczucie winy.
W sytuacji, gdy zmiana zachowania i emocji dziecka bardzo utrudnia mu funkcjonowanie lub przedłuża się, warto udać się do specjalisty na konsultację. Równie ważne jest, aby osoby, które decydują się na rozwód, skorzystały z konsultacji psychologicznych. Można dowiedzieć się, jak zakomunikować to dziecku, aby zmniejszyć jego cierpienie do możliwego minimum.
Polecane posty
Jakie są skutki uzależnienia od smartfonów na zdrowie psychiczne?
W ostatnich latach smartfony stały się integralną częścią naszego...
Czy istnieją genetyczne predyspozycje do uzależnień? Zrozumienie biologicznychmechanizmów
W dzisiejszym społeczeństwie problem uzależnień nabiera coraz większego...